Butiksmedarbetare

Publiceringsdatum: 2026-05-04

Skulle du vilja jobba inom försäljning, inköp, marknadsföring? Letar du efter en chans att arbeta som butikssäljare, dagligvaror/medarbetare, dagligvaror på MRC Bemanning AB? Nu är det möjligt. För detta jobb är Stockholm den angivna tjänsteorten.

MRC Bemanning AB söker för närvarande efter en person att anställa inom butikssäljare, dagligvaror/medarbetare, dagligvaror-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Bli en del av teamet hos MRC Bemanning AB som butikssäljare, dagligvaror/medarbetare, dagligvaror genom att ansöka senast måndag den trettioförsta augusti 2026.


Jobbannons

Vi söker dig som har tidigare erfarenhet från livsmedelsbranschen för arbete hos någon av alla våra kunder i Stockholm. Du ska brinna för serviceyrket och kunna arbeta både självgående och i ett team som håller ett högt tempo.

Tjänsten kräver en viss flexibilitet där du bör kunna hoppa in med kort varsel och där du med fördel är bosatt i centrala eller norra Stor-Stockholm.

Vanliga arbetsuppgifter i butik är varuplock, kassa, post, samt delikatess. Vi utbildar dig gärna inom samtliga områden om du är orädd att ta dig an nya utmaningar.

 

Anställningsform

Tjänsten är en behovsanställning som kräver att du har en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50%. En annan huvudsaklig sysselsättning är tex studier på minst (50%), eget företag, elitidrottare eller ålderspensionär. Du kommer även behöva uppvisa intyg på din huvudsakliga sysselsättning innan eventuell anställning för denna tjänst.

Som behovsanställd hos MRC Bemanning lägger du själv in tiderna veckovis du kan och vill jobba. Arbetstiderna är varierande butikstider där du bör kunna jobba både morgon och kväll minst 2-3 dagar i veckan. Ditt schema kommer innehålla såväl förbokade pass som akuta pass som kommer in samma dag.

Lön enligt handels kollektivavtal.

Utbildningar inom ICA, Coop, Willys, Hemköp & ÖoB är direkt meriterande!

MRC är ett bemanningsföretag inom livsmedelsbranschen som startade i Stockholm januari 2000. Vi arbetar inom samtliga områden i dagligvaruhandeln. Vi är kända för att arbeta snabbt och noggrant, vi anpassar oss efter kundens behov och är flexibla.

Vår ambition är att bli de mest attraktiva bemanningsföretag på marknaden och vi är ett auktoriserat bemanningsföretag via Almega samt verksamma under Handels kollektivavtal.

Om jobbet

Antal tjänster1
FöretagsnamnMRC Bemanning AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5593762742
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeButikssäljare, dagligvaror/Medarbetare, dagligvaror
YrkesområdeFörsäljning, inköp, marknadsföring

Ansökan

MRC Bemanning AB söker en person till denna tjänst som butikssäljare, dagligvaror/medarbetare, dagligvaror med placerings i Stockholm. Om det låter intressant att arbeta som butikssäljare, dagligvaror/medarbetare, dagligvaror hos MRC Bemanning AB skickar du in din ansökan senast 2026-08-31.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Butiksmedarbetare (extrajobb), Willys Alingsås Hagaplan

Willy:S AB söker en person till tjänsten som butikssäljare, dagligvaror/medarbetare, dagligvaror i Alingsås.

2026-05-20

Mer info

Butiksmedarbetare (extrajobb), Willys Hemma Kil Skogsvägen

Willy:S AB söker en person till tjänsten som butikssäljare, dagligvaror/medarbetare, dagligvaror i Kil.

2026-05-22

Mer info

Extrajobb som Butiksmedarbetare till Snushus i Halmstad

Sparx Branding AB söker en person till tjänsten som butikssäljare, dagligvaror/medarbetare, dagligvaror i Halmstad.

2026-05-21

Mer info