Lärarvikarie till högstadiet och gymnasiet i Sigtuna kommun

Publiceringsdatum: 2026-05-29

Söker du efter ett jobb inom pedagogik-sektorn? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som lärare i grundskolan, årskurs 7-9 hos BEMANNIA AB (PUBL.). Om du redan bor i närheten av Sigtuna, är det här din chans att söka ett spännande jobb

Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos BEMANNIA AB (PUBL.) i rollen som lärare i grundskolan, årskurs 7-9 så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Du har fortfarande tid att söka jobbet som lärare i grundskolan, årskurs 7-9 hos BEMANNIA AB (PUBL.) om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är torsdag den tjugosjunde augusti 2026.


Jobbannons

Har du erfarenhet av arbete med barn- och unga eller utbildning inom pedagogik? Skicka in din ansökan idag!

Om uppdraget

Bemannia är ett auktoriserat bemanningsföretag med 35 års erfarenhet av bemanning och rekrytering. Vi har avtal med Sigtuna kommun för att stötta upp med engagerade vikarier till deras kommunala grundskolor och gymnasium.

Dina arbetsuppgifter

Som lärarvikarie ersätter du skolans ordinarie personal vid frånvaro, oftast av akut karaktär samt kortare vakanser. Du behöver vara förberedd på att bokas på arbete med kort varsel, oftast samma morgon. Du ansvarar för- och leder undervisningen i enlighet med den planering som ordinarie lärare överlämnar.

Dina kvalifikationer

  • Pågående lärarutbildning eller annan ämnesutbildning på högskola eller universitet, alternativt minst 3 års erfarenhet från motsvarande verksamhet.

  • Du ska kunna arbeta minst två vardagar per vecka och vara bekväm med att bokas till pass samma morgon.

För att passa i rollen som lärarvikarie är du en tydlig ledare men också en god lagspelare och en bra förebild. Du har även ett brinnande engagemang för arbete med barn och unga. Har du B-körkort är detta meriterande.

Vad vi erbjuder dig

Som konsult på Bemannia ser vi till att du blir matchad med rätt uppdrag. Som anställd hos oss genomgår du en introduktionsutbildning där du får verktyg för att leda och lära andra. Hos oss får du utvecklas på lärorika arbetsplatser och känna att din kompetens kommer till nytta.

Om ansökan Sök tjänsten genom att klicka på ansök nedan. Urval och intervjuer sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdag.

Vi tar inte emot ansökningar via mejl, har du däremot frågor går det bra att vända sig till vikarie@bemannia.se.

Bemannia är ett publikt och svenskägt bemannings- och rekryteringsföretag som tillhandahåller kompetent och kvalificerad personal genom uthyrning, rekrytering och personalentreprenader inom Organisation & Ledarskap, PR & Information, Marknad & Sälj, Ekonomi, Juridik, HR & Personal, Fastighet & Teknik, IT & Data samt Kontor & Administration. Bemannia har ramavtal med merparten av Sveriges Myndigheter och Sveriges kommuner, dess förvaltningar och bolag. Bemannia är medlem i Kompetensföretagen och är ett auktoriserat Bemanningsföretag och Rekryteringsföretag samt har kollektivavtal med Unionen, Akademikerna, SEKO samt LO och Hotell- och Restauranganställdas förbund. Bemannia är certifierat enligt SS-EN ISO 9001:2015, Ledningssystem för kvalitet, SS-EN ISO 14001:2015, Miljöledningssystem – krav och vägledning, SS-ISO 45001:2018, Ledningssystem för arbetsmiljö och SS-ISO/IEC 27001:2022 Ledningssystem för informationssäkerhet

Ledningen för bolaget har varit verksam i branschen i 40 år. 

Om jobbet

Antal tjänster1
FöretagsnamnBEMANNIA AB (PUBL.)
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5566268347
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeLärare i grundskolan, årskurs 7-9
YrkesområdePedagogik

Ansökan

BEMANNIA AB (PUBL.) söker en person till denna tjänst som lärare i grundskolan, årskurs 7-9 med placerings i Sigtuna. Om det låter intressant att arbeta som lärare i grundskolan, årskurs 7-9 hos BEMANNIA AB (PUBL.) skickar du in din ansökan senast 2026-08-27.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Diskare till konferens och hotell- bemanning - extra

Arlanda Invest Consulting AB söker en person till tjänsten som diskare i Sigtuna.

2026-05-28

Mer info

Diskare till konferens och hotell- bemanning - extra

Arlanda Invest Consulting AB söker en person till tjänsten som diskare i Sigtuna.

2026-05-28

Mer info

Diskare till konferens och hotell- bemanning - extra

Arlanda Invest Consulting AB söker en person till tjänsten som diskare i Sigtuna.

2026-05-28

Mer info