Personliga assistenter till man Köpmanholmen

Publiceringsdatum: 2026-05-06

Letar du efter ett jobb inom yrken med social inriktning? Ett spännande jobb som personlig assistent hos A-Assistans Leimir AB väntar på dig - varför inte söka idag? För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Örnsköldsvik då det är tjänsteorten.

Företaget A-Assistans Leimir AB erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som personlig assistent har de nu tre lediga jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Har du vad som krävs för att arbeta som personlig assistent hos A-Assistans Leimir AB? Ansök innan fredag den femte juni 2026 och ta reda på det!


Jobbannons

Jag är glad kille som skall flytta till Köpmanholmen 2,5 mil söder om Örnsköldsvik i maj så nu söker vi nya assistenter.

Jag gillar att hitta på saker och vara där det händer. Jag har nära till skratt och jag gillar musik, djur, teater, sport, promenader och liveevenemang samt att hälsa på vänner och familj.

Jag söker nu personliga assistenter som vill arbeta under juli/aug och även vikarier vid behov. Om du ej bor i närheten så behöver du bil för att ta dig till och från Köpmanholmen.

Intervjuerna är 21-22 maj så vänta ej med din ansökan.

Om mig

Jag har personlig assistans alla dagar i veckan, under hela dygnet. Hos mig arbetar man - dag, helg, kväll och natt med jourtjänstgöring och jourersättning på ett rullande schema. Jag behöver hjälp med alla grundläggande behov, sköta mitt hem och allt som kan uppkomma i min vardag. Uppdraget startar under maj.

Vilka egenskaper söker jag?

Ditt jobb är ett serviceyrke som ställer stora krav på personliga egenskaper snarare än utbildning. Du bör ha ansvarskänsla, empati, inlevelse- och initiativförmåga, vara tålmodig och ha stor respekt för den personliga integriteten när det gäller både mig och min omgivning. Du bör ha god fysik eftersom du behöver hjälpa mig med förflyttningar till och från rullstolen, med på- och avklädning samt annat som hör min personliga hygien till. Erfarenhet av personlig assistans är meriterande.

Är du en glad och positiv person som vill ha en innehållsrik arbetsdag så kan det vara dig jag söker!

Sök jobbet

Du söker jobbet genom att skapa ett konto och fyller i din profil. Där kan du ladda upp CV och personligt brev. När profilen är klar klickar du på ’’lediga tjänster’’ och söker denna tjänst, referens 388. Vi rekryterar löpande så vänta in med din ansökan!

Vi erbjuder all nödvändig introduktion och utbildning för samtliga nyanställda, för att du ska känna dig trygg i din arbetsroll som personlig assistent. Du kommer även att få gå de utbildningar som A-Assistans rekommenderar.

Jag hoppas att vi ses!

Om A-Assistans

A-Assistans Leimir AB är ett privat företag som anordnar personlig assistans till assistansberättigade i hela landet. Vi har drygt 700 personliga assistenter anställda. Kontor har vi i Hudiksvall, Karlstad, Umeå, Stockholm, Västerås och Östersund. Målet med vår verksamhet är att våra kunder ska kunna leva ett så självständigt liv som möjligt. Vi har kollektivavtal: Kommunal och Fremia (f.d KFO) för personliga assistenter. Semester -, OB- ersättning och andra lönetillägg tillkommer enligt avtal. Vi erbjuder även friskvårdspeng på 2 000 kr för heltidstjänst och år, fika på arbetet och andra förmåner.

Om jobbet

Antal tjänster3
FöretagsnamnA-Assistans Leimir AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5566378963
Typ av anställningBehovsanställning
YrkePersonlig assistent
YrkesområdeYrken med social inriktning

Ansökan

A-Assistans Leimir AB söker tre personer till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Örnsköldsvik. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos A-Assistans Leimir AB skickar du in din ansökan senast 2026-06-05.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Personliga assistenter till man i Luleå

Norrbottens Assistans AB söker fyra personer till tjänsten som personlig assistent i Luleå.

2026-05-04

Mer info

Två personliga assistenter sökes till en man i Älvsjö!

Humana AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Stockholm.

2026-04-28

Mer info

Personliga assistenter sökes till man i Karlskrona

Frösunda Personlig Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Karlskrona.

2026-02-17

Mer info