Kvinna i 20-års åldern i Nacka söker ledsagare – 14 timmar per månad

Publiceringsdatum: 2026-06-25

Är du intresserad av att jobba inom yrken med social inriktning? Ett spännande jobb som ledsagare hos God Omsorg och Ledsagning i Storstockholm AB väntar på dig - varför inte söka idag? Denna position är tillgänglig i Nacka.

God Omsorg och Ledsagning i Storstockholm AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som ledsagare. De har just nu ett ledigt jobb som ledsagare som kan vara av intresse för dig. Sista ansökningsdagen till jobbet som ledsagare hos God Omsorg och Ledsagning i Storstockholm AB är söndag den tolfte juli 2026.


Jobbannons

Vi söker en ledsagare till en kvinna i 20-års åldern Nacka. Hon har autism, ADD och en lindrig intellektuell funktionsnedsättning.

Hon önskar en ledsagare som hon kan göra roliga aktiviteter med, till exempel bowla, ta en fika, promenera eller besöka en galleria.

Du som söker får helst vara kvinna men även man kan fungera. Önskemål i första hand är att du har en iransk eller har assyrisk bakgrund och är i ungefär samma ålder som henne samt delar några av hennes intressen.

Kunden söker en ledsagare som är utåtriktad, social och bekväm i sociala sammanhang, att ha humor och förmåga att vara stämningshöjare uppskattas.

Kunden trivs bäst när du är öppen och varm i ditt bemötande

Det är bra om du har erfarenhet av att arbeta med lågaffektivt bemötande och att arbetet alltid utförs med fokus på kunden. Att agera stabilt, konsekvent och tryggt även i situationer som är känslomässigt utmanande.

Det är bra om du är flexibel utifrån planerade arbetstider och beredd på att det kan ske förändringar när ni ses, beroende på vad ni hittar på.

Vår kund vill ju leva sitt liv lika flexibelt och fritt som du förhoppningsvis lever ditt.

Kunden menar inte att ledsagaren alltid ska gå över den bestämda tiden, men att det ibland, vid enstaka tillfällen, kan finnas viss flexibilitet utan att tiden behöver justeras eller minskas vid nästa tillfälle.

Hon önskar också att fokus inte i första hand ligger på eventuell extratid, utan på själva insatsen i mötet. Det skulle för henne bidra till en upplevelse av att arbetet utförs med engagemang och omtanke.

Hon har ibland svårt med gränsdragningar, så tydlighet är viktigt. Vi ser gärna att du är bra på att skapa relationer och har god människokännedom. Du har ett professionellt bemötande.

Om uppdraget:

  • Uppdraget omfattar 14 timmar per månad (minst 3 timmar per tillfälle).
  • Du och kunden planerar tillsammans när ni ska ses och hur länge.

Om jobbet

Antal tjänster1
FöretagsnamnGod Omsorg och Ledsagning i Storstockholm AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5591177711
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeLedsagare
YrkesområdeYrken med social inriktning

Ansökan

God Omsorg och Ledsagning i Storstockholm AB söker en person till denna tjänst som ledsagare med placerings i Nacka. Om det låter intressant att arbeta som ledsagare hos God Omsorg och Ledsagning i Storstockholm AB skickar du in din ansökan senast 2026-07-12.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »