Publiceringsdatum: 2026-08-27
Har du övervägt att arbeta inom yrken med social inriktning-branschen? Letar du efter en chans att arbeta som personlig assistent på kooperativet Hand i Hand ekonomisk förening? Nu är det möjligt. Laholm är platsen där detta jobb har sin tjänsteort.
Om du letar efter en spännande karriär inom personlig assistent-branschen, har kooperativet Hand i Hand ekonomisk förening just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Bli en del av kooperativet Hand i Hand ekonomisk förening genom att ansöka till jobbet som personlig assistent senast lördag den tjugosjätte september 2026.
Jag är en sportintresserad och humoristisk 50-åring i Skummeslöv som söker timvikarie som kan hoppa in vid sjukdom, semester och extra behov. Arbetet består av dygnspass kl. 08:00-08:00 med sju timmars jour per natt.
Jag har en muskelsjukdom och använder elrullstol, vilket gör att jag behöver stöd i det mesta i vardagen - men jag lever ett aktivt liv. Jag kör egen bil och gillar bland annat båt, fiske, sportevenemang och att umgås med familj och vänner.
Som assistent hjälper du mig med:
Personlig omvårdnad och vardagliga rutiner
Hushållssysslor och praktiska göromål
Att möjliggöra aktiviteter i och utanför hemmet
Erfarenhet som personlig assistent är meriterande, men personkemin är viktigast - vi ska trivas och fungera bra ihop.
Urval sker löpande. Endast de som går vidare till intervju kontaktas. Frågor? Hör av dig till Matilda på matilda.borven@handihand.se.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Företagsnamn | kooperativet Hand i Hand ekonomisk förening |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Organisationsnummer | 7696006555 |
| Typ av anställning | Behovsanställning |
| Yrke | Personlig assistent |
| Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
kooperativet Hand i Hand ekonomisk förening söker en person till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Laholm. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos kooperativet Hand i Hand ekonomisk förening skickar du in din ansökan senast 2026-09-26.
Källa: Arbetsförmedlingen