Publiceringsdatum: 2026-06-09
Letar du efter ett jobb inom yrken med social inriktning? Blå Assistans är på jakt efter en skicklig personlig assistent och du kan vara rätt person för jobbet. Denna position är tillgänglig i Kristianstad.
Blå Assistans söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som personlig assistent. De har just nu två lediga jobb som personlig assistent som kan vara av intresse för dig. Här är chansen att bli en del av Blå Assistans och jobba som personlig assistent! Ansök senast torsdag den nionde juli 2026.
Jag är en kille som bor i Kristianstad & jag är medlem i Blå Assistans eftersom jag vill ha en självvald & självstyrd assistans. Blå Assistans åtar sig att vara arbetsgivare för mina assistenter medan jag själv väljer vilka jag vill att de ska anställa. Jag schemalägger min assistans & bestämmer över assistenternas arbetsinnehåll. Min anordnare strävar efter att både medlemmar, assistenter & administrativ personal ska ha den kompetens som deras arbetsuppgifter kräver.
Blå Assistans är en rikstäckande ideell förening som drivs i kooperativ form sedan år 1994. Kooperativet anordnar personlig assistans i enlighet med LSS intentioner, den lag som ger personer med funktionsnedsättning "rätt att leva som andra". Personlig assistent är serviceyrket som stödjer en person med funktionsnedsättning att leva det liv han/hon själv vill leva.
I din anställning ingår det att delta i utbildningar som påkallas av arbetsgivaren.
För att läsa om personuppgiftsbehandling när du söker arbete hos oss tryck på följande länk: https://www.blåassistans.se/wp-content/uploads/2019/01/Personuppgiftsbehandling-ansökning-PA-1805.pdf
Vi undanber oss erbjudanden om annonserings- & rekryteringshjälp.
Jag är en kille i 30 års åldern med ryggmärgsbråck, som söker dig, helst kille från 25 år och uppåt.
Jag söker främst någon som kan arbeta förmiddagar mellan kl 10-12 och även önskvärt om man har möjlighet att kunna hoppa in när mina övriga assistenter blir sjuka eller är frånvarande av andra orsaker. Det kan då förekomma att man kan behöva arbeta kvällstid mellan kl 17-21.
Mina intressen är film, historia, att skriva och läsa, samt seriemördare (nej jag är inge psykopat utan tycker detta är intressant)
Ser gärna att du har liknande intressen.
Schemat är lagt förmiddagspass kl 10,00 - 12,00 alla dagar i veckan och kvällspass från kl 17,00 - 21,00 alla dagar i veckan.
Ser helst att du som söker bor i Kristianstad då det kan vara lättare för dig att arbeta mellan kl 10-12.
| Antal tjänster | 2 |
|---|---|
| Företagsnamn | Blå Assistans |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Organisationsnummer | 8460055000 |
| Typ av anställning | Behovsanställning |
| Yrke | Personlig assistent |
| Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
Blå Assistans söker två personer till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Kristianstad. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos Blå Assistans skickar du in din ansökan senast 2026-07-09.
Källa: Arbetsförmedlingen