Trafiklärare till Gabriels Trafikskola i Järfälla

Publiceringsdatum: 2026-10-08

Söker du efter ett jobb inom pedagogik-sektorn? Ett spännande jobb som trafiklärare hos Gabriels Trafikskola AB väntar på dig - varför inte söka idag? Gabriels Trafikskola AB söker efter en ny anställd på heltid under tills vidare som är redo att ta sin karriär till nästa nivå.

Platsen där jobbet finns ledigt är i Järfälla. Gabriels Trafikskola AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som trafiklärare. De har just nu tre lediga jobb som trafiklärare som kan vara av intresse för dig. Söker du efter en spännande karriär som trafiklärare? Sök jobbet hos Gabriels Trafikskola AB senast lördag den sjunde november 2026 och bli en del av deras team.


Jobbannons

Forma framtidens trygga förare – tillsammans med oss

Gabriels Trafikskola är en etablerad trafikskola i Järfälla. Vi har varit verksamma i över 30 år och har under den tiden byggt upp ett starkt och gott rykte i kommunen och dess närområde. Vår verksamhet kännetecknas av hög kvalitet, omtanke och ett långsiktigt engagemang – både för våra elever och för våra medarbetare.

Vi är trafikskolan bakom Körkortssidan, en av Sveriges ledande digitala plattformar för körkortsteori. Genom appen och hemsidan har vi hjälpt tusentals elever över hela landet att klara sina teoriprov, och vi arbetar dagligen med att kombinera traditionell utbildning med digital innovation.

Vi söker nu engagerade, ansvarstagande och godkänt trafiklärare från Transportstyrelsen som vill vara en del av vårt team och göra skillnad för nästa generations förare.

Vem är du?

Du är en pedagog ut i fingerspetsarna och ser körkortsutbildning som ett viktigt samhällsuppdrag. Du har lätt för att anpassa dig efter olika elevers behov och tycker att individanpassad planering är en självklar del av arbetet. Du är duktig på att bygga förtroende, följa upp elevers utveckling och skapa en trygg lärandemiljö.

Du skall behärska Svenska och Engelska väldigt väl.

Det är meriterande om du har behörighet att undervisa Riskettan.

Vad erbjuder vi

  • Flexibla arbetstider – möjlighet att arbeta vardagar, kvällar och/eller helger
  • En arbetsmiljö där du får fokusera på det praktiska – vi har ett bemannat kontor som sköter administration och elevsupport
  • Möjlighet att vara en del av en modern trafikskola som kombinerar tradition med teknik
  • Ett arbetslag med lång erfarenhet och en tydlig vision om kvalitet i varje del av utbildningen
  • Bra lön & förmåner

Om tjänsten

  • Plats: Järfälla
  • Start: Omgående eller enligt överenskommelse
  • Krav: Godkänd trafiklärare/Godkännandebevis
  • Meriterande: Behörighet att hålla Riskettan

Ansökan

Skicka din ansökan till info@gabrieltrafikskola.se

Bifoga CV och personligt brev. Har du frågor om tjänsten är du välkommen att höra av dig.

Om jobbet

Antal tjänster3
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnGabriels Trafikskola AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5568347404
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeTrafiklärare
YrkesområdePedagogik

Ansökan

Gabriels Trafikskola AB söker tre personer till denna tjänst som trafiklärare med placerings i Järfälla. Om det låter intressant att arbeta som trafiklärare hos Gabriels Trafikskola AB skickar du in din ansökan senast 2026-11-07.

Källa: Arbetsförmedlingen