Publiceringsdatum: 2026-05-06
Skulle du vilja jobba inom yrken med social inriktning? Vill du ta steget att arbeta som personlig assistent hos A-Assistans Leimir AB? Nu har du möjligheten. För detta jobb är Hudiksvall den angivna tjänsteorten.
A-Assistans Leimir AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som personlig assistent. De har just nu två lediga jobb som personlig assistent som kan vara av intresse för dig. Bli en del av teamet hos A-Assistans Leimir AB som personlig assistent genom att ansöka senast fredag den femte juni 2026.
Vi söker nu 1-2 kvinnor som vill jobba som personlig assistent och kan jobba ibland från 7 -17 eller 17-23 och ev natt med väntetid som vikarie vid ordinarie personals semester under juli/augusti o sjukdom.
Du skall jobba som personlig assistent till en kvinna som styr sin dag själv, hon har endast fysisk funktionsnedsättning. Hon behöver hjälp med på- och avklädning, personlig hygien, hushållssysslor och annat som förekommer. Du hjälper till med förflyttningar till och från rullstolen så att det är bra om du är fysiskt stark. Lyft används till vissa förflyttningar.
Du skall vara van vid hästar och hundar. Viss del av ditt arbete kommer att vara sysslor kring djuren tillsammans med kunden. Du måste ha körkort och bil för att ta dig till jobbet, hon bor 2,5 mil öster om Hudiksvall och du kör också kunden i hennes egen bil vid behov.
Du som söker bör vara en kvinna som är framåt och har humor. Du behöver ha ett genuint engagemang i att vilja hjälpa människor vilket gör dig lyhörd för kundens olika behov och kunna anpassa dig efter att arbeta i en familj.
Ditt jobb är ett service- och omvårdnads yrke som ställer stora krav på personliga egenskaper. Arbetstiderna varierar mellan 7-17 och 7-22/23 och ev natt, det är viktigt att du kan svara i telefonen tidigt på morgonen för att kunna arbeta från kl 7. Intervjuer sker löpande så vänta ej till sista dag.
A-Assistans Leimir AB är ett privat företag som anordnar personlig assistans till assistansberättigade i hela landet. Vi har drygt 560 personliga assistenter anställda och vårt huvudkontor ligger i Hudiksvall. Vi utformar assistans av hög kvalitet enligt intentionerna i LSS. Målet med vår verksamhet är att våra kunder ska kunna leva ett så självständigt liv som möjligt.
Du får introduktion hos kunden och grundutbildning i personlig assistans, vi har friskvårdsbidrag som förmån.
| Antal tjänster | 2 |
|---|---|
| Företagsnamn | A-Assistans Leimir AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Organisationsnummer | 5566378963 |
| Typ av anställning | Behovsanställning |
| Yrke | Personlig assistent |
| Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
A-Assistans Leimir AB söker två personer till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Hudiksvall. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos A-Assistans Leimir AB skickar du in din ansökan senast 2026-06-05.
Källa: Arbetsförmedlingen
Björkö Assistans Sören Eriksson AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Linköping.
2026-05-06
Mer infoFutura Assistans AB söker två personer till tjänsten som personlig assistent i Nora.
2026-05-08
Mer infoLevanda Personlig Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Göteborg.
2026-04-30
Mer info