Kock, extra vid behov - Haninge

Publiceringsdatum: 2026-08-19

Letar du efter möjligheter att arbeta inom hotell, restaurang, storhushåll? Ett spännande jobb som kock à la carte hos Strawberry Services AB väntar på dig - varför inte söka idag? Denna tjänst finns tillgänglig i Haninge som är tjänsteorten.

Om du letar efter en spännande karriär inom kock à la carte-branschen, har Strawberry Services AB just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Sök jobbet som kock à la carte hos Strawberry Services AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast lördag den nittonde september 2026.


Jobbannons

Det finns en anledning till att det är just du som önskar bli en del av Strawberry. Du ser möjligheter på våra 100 destinationer. Du tror du kommer passa in i vår mångfald bland 18.000 anställda. Du är exalterad över våra fantastiska hotellkedjor och du har energi, mod och begeistring så det räcker och blir över. Vill du veta mer om oss? Vi ser fram emot din ansökan! Quality Hotel™ är en del av Strawberry.

Kock till Brasserie X i Haninge, extra vid behov

På Brasserie X lagar vi mat till Haninge. Lunchgästerna kommer tillbaka flera gånger i veckan och när det är fullt är vi uppe i 200 lunch. På kvällarna växlar vi över till à la carte och bankett för upp till 150 gäster. Vi är fyra till fem kockar i köket och söker nu en till.

Vad du gör hos oss

  • Lagar lunch till upp till 200 gäster, à la carte på kvällarna och bankett för sällskap upp till 150.

  • Står för konferensmaten, från lunch till eftermiddagsfika, och ser till att den håller samma nivå som resten.

  • Jobbar både varmt och kallt och tar ansvar för dina stationer från prep till service.

  • Är med och håller ihop kvaliteten, från beställningar och svinn till hur tallriken ser ut när den går ut.

Vi är ett hotellkök där alla hjälps åt. Det betyder att du tar din del av disk, städ och påfyllning och att du ibland hoppar in i restaurangen eller på andra delar av hotellet när det behövs. Det ska du veta innan du söker.

Vem vi söker

  • Du har jobbat i professionellt kök tidigare, gärna med både à la carte och större volymer.

  • Du är noggrann och bryr dig om detaljerna även den femte lunchen i rad.

  • Du håller huvudet kallt när det är fullt i restaurangen och är trevlig mot gäster och kollegor även då.

  • Du talar och skriver svenska obehindrat.

Har du jobbat med konferens eller bankett förut är det ett plus, men inget krav.

Vad du får

  • Ett varierat jobb där ingen vecka ser likadan ut, och volymer som gör att du utvecklas.

  • Ett kök där du får vara med och påverka menyn, inte bara följa den.

  • Kollektivavtal med Visita/HRF.

  • Tillgång till Winn Business School om du vill utvecklas vidare, i köket eller åt annat håll.

Praktiskt

Extra, vid behov, start enligt överenskommelse.

Vi intervjuar löpande och tillsätter tjänsten när vi hittat rätt person. Sista ansökningsdag 31 augusti.

Hotellet drivs av Winn Hotel Group som med engagemang och glädje utvecklar hotell med personlighet och affärsmässighet.

Om jobbet

Antal tjänster1
FöretagsnamnStrawberry Services AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5568287790
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeKock à la carte
YrkesområdeHotell, restaurang, storhushåll

Ansökan

Strawberry Services AB söker en person till denna tjänst som kock à la carte med placerings i Haninge. Om det låter intressant att arbeta som kock à la carte hos Strawberry Services AB skickar du in din ansökan senast 2026-09-19.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »