Publiceringsdatum: 2026-07-08
Letar du efter möjligheter att arbeta inom hotell, restaurang, storhushåll? Vill du ta steget att arbeta som konferensvärd/konferensvärdinna hos ADECCO SWEDEN AKTIEBOLAG? Nu har du möjligheten. För detta jobb är Göteborg den angivna tjänsteorten.
ADECCO SWEDEN AKTIEBOLAG söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som konferensvärd/konferensvärdinna. De har just nu femton lediga jobb som konferensvärd/konferensvärdinna som kan vara av intresse för dig. Bli en del av ADECCO SWEDEN AKTIEBOLAG genom att ansöka till jobbet som konferensvärd/konferensvärdinna senast fredag den sjunde augusti 2026.
Vi söker nu eventpersonal som vill arbeta på mässor och event på Svenska Mässan i Göteborg. I rollen som eventpersonal är du en viktig del av besökarupplevelsen och arbetar i en social, serviceinriktad och varierande miljö där tusentals besökare passerar varje dag.
Som eventpersonal på Svenska Mässan är du ansiktet utåt gentemot mässans besökare. Du tilldelas ett huvudområde och bidrar till att skapa struktur, service och ett professionellt bemötande under hela eventet. Arbetstiderna är varierande och kan vara förlagda till förmiddagar, eftermiddagar, kvällar och helger. Vi ser gärna att du är flexibel då arbetstiderna på arbetspassen kan variera i tid.
Uppdraget är flexibelt och periodvis intensivt, vilket innebära att det periodvis inte finns arbete under några veckor men att när det väl annordnas mässa så blir det många timmar under några få dagar, vilken kan kompensera för resterande månad. Detta gör tjänsten särskilt lämplig för dig som är student, pensionär eller har en annan huvudsaklig sysselsättning och vill arbeta extra vid behov.
Exempel på arbetsuppgifter:
Vi ser gärna att du är serviceminded, utåtriktad och kundfokuserad. Kontakt med andra människor faller dig naturligt och du har en genuin vilja att skapa en positiv upplevelse för varje besökare. Du är lyhörd, lösningsorienterad och har förmågan att bemöta olika typer av människor på ett professionellt och vänligt sätt, även i ett högt tempo. Du kommunicerar obehindrat på svenska och till viss del på engelska.
Meriterande är om du har ett flexibelt schema och kan hoppa in på kort varsel.
Viktigt för tjänsten:
Observera att du måste vara studerande, pensionär eller ha en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50% för att vara aktuell för anställning.
För rätt person finns goda möjligheter till återkommande arbete på flera mässor och event som arrangeras under året.
Har du frågor om tjänsten eller rekryteringsprocessen är du varmt välkommen att kontakta ansvarig för tjänsten via accsverige@adecco.se
Har du frågor angående registrering, var god kontakta supporten via info@adecco.se
| Antal tjänster | 15 |
|---|---|
| Företagsnamn | ADECCO SWEDEN AKTIEBOLAG |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Organisationsnummer | 5564472677 |
| Typ av anställning | Behovsanställning |
| Yrke | Konferensvärd/Konferensvärdinna |
| Yrkesområde | Hotell, restaurang, storhushåll |
ADECCO SWEDEN AKTIEBOLAG söker femton personer till denna tjänst som konferensvärd/konferensvärdinna med placerings i Göteborg. Om det låter intressant att arbeta som konferensvärd/konferensvärdinna hos ADECCO SWEDEN AKTIEBOLAG skickar du in din ansökan senast 2026-08-07.
Källa: Arbetsförmedlingen