Timvikarie Kajans anpassade grund- och gymnasieskola

Publiceringsdatum: 2026-02-05

Letar du efter möjligheter att arbeta inom pedagogik? Positionen som elevassistent hos Labanskolan AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? Platsen där jobbet finns ledigt är i Uppsala.

Labanskolan AB har just nu två lediga tjänster som elevassistent. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Här är chansen att bli en del av Labanskolan AB och jobba som elevassistent! Ansök senast lördag den sjunde mars 2026.


Jobbannons

Cedergrenska är en utbildningskoncern som bedriver utbildning av högsta kvalitet för barn och elever från förskolan till eftergymnasiala utbildningar. Sedan Cedergrenska grundades har utbildning och utveckling varit ledord.

Kajan är i sin tur en fristående anpassad grund- och gymnasieskola som ingår i Cedergrenska koncernen. Skolan finns i Uppsala för årskurs 1-9 samt 4-årigt gymnasium (Individuella programmet). Vi undervisar enligt anpassad grundskolas läro- och kursplan samt enligt det individuella programmet centrala innehåll som gäller för anpassad gymnasieskola.

Arbetsuppgifter

I skolan arbetar du som elevassistent och ger extra stöd till elever i skolan och/ eller på fritidshemmet. Du kommer att hjälpa läraren att stötta eleverna för att nå sina kunskapsmål samt ge dem den omsorg de behöver under skoldagen såväl på fritids/ korttidstillsyn (omsorg för barn över 12 år).

Du kommer att bokas på arbetspass via SMS och ska kunna inställa dig på arbetsplatsen inom max 60 minuter från det att SMS´s bokningen har skickats till dig.

Kvalifikationer

Du har en gymnasiekompetens är utbildad barnskötare eller har tidigare erfarenhet av att arbeta inom skola, gärna lärarstuderande eller att du funderar på att studera till förskollärare/lärare. Vi ser gärna att du har erfarenhet av att arbeta med barn och ungdomar som har behov av särskilt stöd. Goda kunskaper i svenska språket, tal och skrift är ett krav. Godkänd SFI nivå D.

Vi söker dig som är ansvarstagande, flexibel och har ett intresse och en respekt för varje elevs behov. Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet.

I våra verksamheter gäller lagen om registerkontroll (2000:873). För att du ska få arbeta som timvikarie måste ett godkänt utdrag från belastningsregistret uppvisas för både skola och LSS verksamhet. Finns att beställa digitalt Skola eller förskola, e-tjänst | Polismyndigheten och ska gälla för arbete inom förskola och skola.

Om jobbet

Antal tjänster2
FöretagsnamnLabanskolan AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5565701082
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeElevassistent
YrkesområdePedagogik

Ansökan

Labanskolan AB söker två personer till denna tjänst som elevassistent med placerings i Uppsala. Om det låter intressant att arbeta som elevassistent hos Labanskolan AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-07.

Källa: Arbetsförmedlingen

Relaterade jobb

Vi söker sommar och timvikarier till Kök/Städ/Tvätt här på Röingegården!

Röingegården, Föreningen söker två personer till tjänsten som kock, storhushåll i Hässleholm.

2026-02-06

Mer info

Röingegården söker sommar och timvikarier till vården!

Röingegården, Föreningen söker fem personer till tjänsten som undersköterska, vård- o specialavd. o mottagning i Hässleholm.

2026-02-06

Mer info

Boendestödjare till LSS Gruppbostäder i Gävle, timvikarier och sommarschema

Frösunda Omsorg AB söker en person till tjänsten som vårdare/arbetshandledare/boendestödjare i Gävle.

2026-01-28

Mer info