Erfaren pedagog i engelska på grundläggande och gymnasial nivå

Publiceringsdatum: 2025-06-16

Vill du arbeta inom pedagogik-branschen? Bokadero AB söker just nu efter en lärare i gymnasieskolan och du kan vara den de letar efter. För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Uppsala då det är tjänsteorten.

Bokadero AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom lärare i gymnasieskolan. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Har du vad som krävs för att arbeta som lärare i gymnasieskolan hos Bokadero AB? Ansök innan fredag den femtonde augusti 2025 och ta reda på det!


Jobbannons

Ny utmaning för dig som är erfaren pedagog i engelska pågrundläggande och gymnasial nivå

Vi söker dig som vill använda din pedagogiska erfarenhet på ett nytt sätt och bli en del av vårt bedömarnätverk. Educateits nivåtest genomförs online och resultatet visar aktuell kunskapsnivå för alla fyra förmågor - läsa, lyssna, skriva och tala. Pedagoger i nätverket bedömer skriven text och muntlig produktion och lämnar en rekommendationom startnivå.

Din roll hos oss

Du kommer att vara en del av vårt nätverk av pedagoger som arbetar med bedömning av skriven text i engelska och i vissa fall även muntlig produktion. För att kunna garantera en jämn kvalitet så kommer du varje vecka att sambedöma test tillsammans med någon av Educateits pedagoger. I övrigt arbetar du självständigt, både hemifrån och på vårt kontor i Uppsala.

Vi söker dig som har ett genuint intresse av att arbeta med bedömning. Det är viktigt att du gillar att samarbeta men också att du är van att ta eget ansvar.

Om Educateit

Educateit är Sveriges ledande leverantör av språktest inför studier och rekrytering. Testen används av ca 260 kommuner i samband med ansökan till Komvux, Yrkeshögskola, Gymnasieskolans IM-program, samt vid rekrytering av personal och inventering av språklig nivå hos befintlig personal inom bland annat vård, omsorg, förskola och yrkestrafik.

Educateits team består av pedagoger, systemutvecklare, säljare och testövervakare (för test som genomförs på distans). Vi är i dagsläget 23 anställda utspridda på våra kontor i Söderhamn, Uppsala, Umeå och Örebro. Educateit är en del av ILT Education.

Våra krav och önskemål

Vi vill att du är legitimerad lärare i engelska med behörighet och erfarenhet av undervisning,gärna inom vuxenutbildningen. Du behöver ha erfarenhet av undervisning både på grundläggande och gymnasiala nivåer. Det är meriterande om du har stor erfarenhet av att bedöma nationella prov.

Vi ser helst att du har möjlighet att arbeta från vårt kontor i Uppsala med viss regelbundenhet. Du behöver kunna arbeta minst fyra timmar i veckan, uppdelat på minst två tillfällen.

Om du dessutom har behörighet och har erfarenhet av undervisning inom SFI, svenska som andraspråk eller svenska som modersmål inom vuxenutbildningen, så är det meriterande.

Du kommer att arbeta på konsultbasis (minst 4-6 timmar per vecka). Som konsult fakturerar du antingen från eget bolag, via Frilans finans eller liknande tjänst för egenanställning.

Ansökan

Skicka din ansökan via formuläret. Bifoga CV och personligt brev. Har du några frågor är du välkommen att kontakta Lena Lundgren på lena.lundgren@educateit.se eller telefon 08-442 44 33.

Plats

Educateits pedagoger sitter i Uppsala, så vi ser gärna att du bor i Uppsala, Stockholm, Gävleeller i någon angränsande kommun.

Sista ansökningsdag: 15 augusti

Om jobbet

Antal tjänster1
FöretagsnamnBokadero AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5590952569
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeLärare i gymnasieskolan
YrkesområdePedagogik

Ansökan

Bokadero AB söker en person till denna tjänst som lärare i gymnasieskolan med placerings i Uppsala. Om det låter intressant att arbeta som lärare i gymnasieskolan hos Bokadero AB skickar du in din ansökan senast 2025-08-15.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Vi söker kvinnlig massör som talar arabiska – fokus på trygghet och respekt

Ghali, Tahsin Farhan söker en person till tjänsten som massör/massageterapeut i Eskilstuna.

2025-07-09

Mer info

Tjänst hos trevlig och aktiv man i Partille

Optimal Assistans i Göteborg AB söker två personer till tjänsten som personlig assistent i Partille.

2025-07-29

Mer info

Söker frisörer till ny salong och äldreboenden

Loneve HB söker två personer till tjänsten som frisör i ospecificerad arbetsort.

2025-07-27

Mer info