Publiceringsdatum: 2026-03-11
Letar du efter anställning inom hotell, restaurang, storhushåll? Nu har du chansen att börja jobba som frukostvärd/frukostvärdinna hos Thread AB. Denna tjänst finns tillgänglig i Nyköping som är tjänsteorten.
Thread AB söker för närvarande efter en person att anställa inom frukostvärd/frukostvärdinna-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Bli en del av teamet hos Thread AB som frukostvärd/frukostvärdinna genom att ansöka senast måndag den sjunde september 2026.
Vill du arbeta i en levande hotellmiljö där service, tempo och gästupplevelse står i centrum? Sunlight Hotel Conference & Spa i Nyköping söker frukostpersonal som vill arbeta extra vid behov.
Om företaget: Sunlight Hotel Conference & Spa är ett av Nyköpings största hotell med restaurang, spa, konferensverksamhet och gym under samma tak. Här möts affärsresenärer, konferensgäster och privatgäster som besöker hotellet för weekend, avkoppling eller evenemang. Med ett brett erbjudande och högt tempo i verksamheten är restaurangen en viktig del av gästupplevelsen. Vi söker nu fler engagerade medarbetare som vill bidra till en positiv och professionell service – både under sommaren och över året.
Om tjänsten: Vi söker frukostpersonal som vill arbeta extra vid behov. Rollen innebär arbete i en dynamisk hotellmiljö där du möter många olika typer av gäster. Arbetet sker enligt schema. Du blir en del av ett team där samarbete, service och flexibilitet är avgörande för att skapa en bra upplevelse för våra gäster.
Ta beställningar och hantera kassa
Förbereda frukostbuffé
Fylla på frukostbuffé
Plocka undan och hålla ordning i restaurangen
Goda kunskaper i svenska och engelska
Servicevana
Förmåga att arbeta i ett högt tempo
Kassavana
Hotell- eller restaurangutbildning
Är serviceinriktad och trivs med att möta gäster
Är flexibel och kan anpassa dig efter verksamhetens behov
Har en positiv inställning och gillar att arbeta i ett högt tempo
Övrigt: Placering: Sunlight Hotel Conference & Spa, Nytorget 7, 611 38 Nyköping 📍 Se på Google Maps och beräkna restid Anställningsform: Extra vid behov (timanställning) Arbetstider: Schema med morgon-, lunch- och kvällspass
Vad vi erbjuder: Hos Sunlight Hotel Conference & Spa får du arbeta i en dynamisk hotellmiljö där ingen dag är den andra lik. Du blir en del av ett engagerat team där service och gästupplevelse står i fokus. Här finns möjlighet att arbeta extra både under sommaren och löpande över året.
Rekryteringen görs i samarbete med Tillväxt Nyköping. Urvalet sker löpande och dina svar på ansökningsfrågorna ligger till grund för bedömning av din ansökan. Den tjänst du söker är hos en av de arbetsgivare som Tillväxt Nyköping samarbetar med. Om du blir erbjuden jobbet blir det alltså denna arbetsgivare – inte Tillväxt Nyköping – som anställer dig.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Företagsnamn | Thread AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Organisationsnummer | 5567829766 |
| Typ av anställning | Behovsanställning |
| Yrke | Frukostvärd/Frukostvärdinna |
| Yrkesområde | Hotell, restaurang, storhushåll |
Thread AB söker en person till denna tjänst som frukostvärd/frukostvärdinna med placerings i Nyköping. Om det låter intressant att arbeta som frukostvärd/frukostvärdinna hos Thread AB skickar du in din ansökan senast 2026-09-07.
Källa: Arbetsförmedlingen
Ideella fören Sundsgården folkhögskola med föret söker två personer till tjänsten som servitör/servitris i Helsingborg.
2026-03-11
Mer infoIdeella fören Sundsgården folkhögskola med föret söker en person till tjänsten som kock, à la carte i Helsingborg.
2026-02-25
Mer infoConnect Bus Sverige AB söker två personer till tjänsten som bussförare/busschaufför i Ödeshög.
2026-02-19
Mer info