Sjuksköterska, extra, till Ersta Johanneslunds vård- och omsorgsboende

Publiceringsdatum: 2026-03-16

Vill du arbeta inom hälso- och sjukvård-branschen? Det är nu möjligt för dig att få jobb som sjuksköterska, grundutbildad hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers. Denna tjänst finns tillgänglig i Haninge som är tjänsteorten.

Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers i rollen som sjuksköterska, grundutbildad så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Söker du efter en spännande karriär som sjuksköterska, grundutbildad? Sök jobbet hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers senast torsdag den trettionde april 2026 och bli en del av deras team.


Jobbannons

Om arbetsplatsen

Ersta äldreboenden är den del av Ersta diakoni och bedriver totalt åtta äldreboenden i Stockholm och Uppsala. Vårt mål är att ge våra boende en trygg och innehållsrik vardag, med aktiviteter, gemenskap och goda och trivsamma måltider. Hos oss ska alla kunna känna sig hemma!

Ersta diakoni har från mars 2026 tagit över driften av Johanneslunds vård- och omsorgsboende i Västerhaninge. Du kan läsa mer om verksamheten här.

Om rollen

Som sjuksköterska hos oss planerar, utför och utvecklar omvårdnadsarbetet. Utifrån individuella mål och behov har du ett nära samarbete med boende, anhöriga, omvårdnadspersonal samt övriga kollegor/chefer. Du fungerar också som coach och arbetsledare för omvårdnadspersonalen och är omvårdnadsansvarig för en avdelning.

Som timvikarie hoppar du in vid behov, till exempel vid sjukfrånvaro eller semestrar. Du får lön för de timmar du arbetar – ett flexibelt jobb som kan kombineras med studier eller annan sysselsättning.

Vem är du?

Vi söker dig som vill utveckla både dig själv och vår verksamhet, och vara en del av ett team där gott bemötande och de boendes välbefinnande står i fokus. Du är trygg i dig själv och i din yrkesroll och tycker om att handleda och lyfta dina kollegor.

Ditt förhållningssätt går hand i hand med Erstas värdegrund att se hela människan.

Din erfarenhet

Vi söker dig som: 

  • är legitimerad sjuksköterska

  • har goda kunskaper i svenska språket i tal och skrift

  • har goda datorkunskaper.

Vi ser gärna att du har erfarenhet av arbete inom äldreomsorgen och med personer med kognitiv svikt.

Övrigt om rekryteringen

Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. 

Inför anställning kommer vi att begära utdrag ur misstanke- och belastningsregistret.

Kontaktperson: Jeanette Stenberg, Verksamhetschef, jeanette.stenberg@erstadiakoni.se

Facklig kontaktperson: Vårdförbundet Ersta diakoni, vardforbundet@erstadiakoni.se

Sista ansökningsdag: 2026-04-30

Observera att vi inte tar emot ansökningar via e-post.

Varmt välkommen med din ansökan!

Om jobbet

Antal tjänster1
FöretagsnamnIdeella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer8020006717
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeSjuksköterska, grundutbildad
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers söker en person till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Haninge. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers skickar du in din ansökan senast 2026-04-30.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Baka småbröd och bullar till kaffestuga

FAGERSTA-VÄSTANFORS HEMBYGDSFÖREN söker en person till tjänsten som konditoribiträde i Fagersta.

2026-03-30

Mer info

Timvikarier sökes till förskola, fritidshem och köksverksamhet

Väringaskolans Föräldraförening söker en person till tjänsten som barnskötare i Sigtuna.

2026-03-23

Mer info

Sjuksköterska till uppdrag inom hemsjukvård och SÄBO i sommar och höst

Te Crea Care AB söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Stenungsund.

2026-03-26

Mer info