Jobba extra hos MQ, Lindex, Hemtex, mfl.

Publiceringsdatum: 2026-02-03

Skulle du vilja jobba inom försäljning, inköp, marknadsföring? Vill du ta steget att arbeta som butikssäljare, fackhandel hos Retail Staffing Sverige AB? Nu har du möjligheten. Att bo i närheten av Göteborg kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet.

Retail Staffing Sverige AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som butikssäljare, fackhandel. De har just nu fyra lediga jobb som butikssäljare, fackhandel som kan vara av intresse för dig. Söker du efter en spännande karriär som butikssäljare, fackhandel? Sök jobbet hos Retail Staffing Sverige AB senast torsdag den tjugosjätte februari 2026 och bli en del av deras team.


Jobbannons

Vill du arbeta extra som butikssäljare hos en ledande butikskedja med flexibilitet att själv välja arbetspass?

Om rollen:

Vi på Retail Staffing söker nu butikssäljare som kan arbeta extra vid behov på MQ, Lindex eller Hemtex olika butiker i Göteborgsområdet. Som anställd hos Retail Staffing kommer du att arbeta på uppdrag för en av dessa butikskedjor, men du arbetar på flera olika butiker inom samma kedja i vår butikspool. 

Du väljer själv när du vill arbeta genom att boka dig på pass via vår smidiga app. Det ger dig stor flexibilitet att anpassa jobbet efter ditt schema. Arbetsuppgifterna inkluderar personlig försäljning på golvet, att vara behjälplig vid provrummen, kassaarbete, lagerarbete och en hög nivå av kundservice. Du är en viktig del av teamet och ser till att varje kund får en positiv upplevelse i butiken.

Viktig information: 

För att vara aktuell för tjänsten behöver du ha en annan huvudsaklig sysselsättning på minst 50%. Du kan antingen vara student eller deltidsarbetande på minst 50%, alt. egenföretagare med aktiv F-skatt. Detta är ett krav enligt vårt kollektivavtal och vi kommer inte kunna ta dig vidare i denna rekryteringsprocess om du ej uppfyller något av dessa krav.

Vi söker dig som:

  • Har en huvudsaklig sysselsättning i minst ett år framöver
  • Har tidigare erfarenhet av personlig försäljning inom detaljhandeln
  • Kan arbeta minst två pass på vardagar dagtid i veckan, med möjlighet att även jobba kvällar och helger
  • Är flexibel och kan hoppa in med kort varsel
  • Trivs med att arbeta snabbt och effektivt i en dynamisk miljö
  • Samarbetar gärna med kollegor och bidrar till en god teamkänsla
  • Uppskattar variation och ser det som lärorikt att jobba i olika butiker.
  • Du har goda språkkunskaper i svenska och engelska
  • Har en fullgjord gymnasieutbildning
Vad vi erbjuder:

  • Möjligheten att jobba för en av Sveriges mest välkända butikskedjor
  • Flexibilitet att anpassa jobbet efter ditt schema via vår app
  • Ett varierande arbete där du får träffa nya människor och arbeta i olika butiker
Vi värdesätter de kvaliteter som en jämn ålders- och könsfördelning samt etnisk och kulturell mångfald tillför verksamheten och uppmuntrar alla att söka.

Vänligen notera att vi endast tar emot ansökningar via vår hemsida eller denna annons, på grund av GDPR.

Ansök redan idag då intervjuer sker löpande. Vi ser fram emot att välkomna dig till vårt team!

Retail Staffing – "We love retail"

Vi samarbetar med flera butikskedjor inom rekrytering och bemanning av butikssäljare och har idag pooler på olika orter i Sverige.

Vi erbjuder våra kandidater att arbeta i världens bästa bransch som uthyrd via vår butikspool.

Retail Staffing Sverige AB är medlem i kompetensföretagen Almega och följer alla gällande kollektivavtal.

Retail Staffing - "We love retail"

Om jobbet

Antal tjänster4
FöretagsnamnRetail Staffing Sverige AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5569783219
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeButikssäljare, fackhandel
YrkesområdeFörsäljning, inköp, marknadsföring

Ansökan

Retail Staffing Sverige AB söker fyra personer till denna tjänst som butikssäljare, fackhandel med placerings i Göteborg. Om det låter intressant att arbeta som butikssäljare, fackhandel hos Retail Staffing Sverige AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-26.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Butiksextra hos MQ, Lindex eller Hemtex!

Retail Staffing Sverige AB söker två personer till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Kävlinge.

2026-02-04

Mer info

Jobba extra på MQ, Hemtex och Lindex!

Retail Staffing Sverige AB söker två personer till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Uddevalla.

2026-02-04

Mer info

Butiksextra hos MQ, Lindex eller Hemtex.

Retail Staffing Sverige AB söker fem personer till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Malmö.

2026-02-03

Mer info