Publiceringsdatum: 2026-01-30
Är du intresserad av att jobba inom hotell, restaurang, storhushåll? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som konditoribiträde hos Wiktor Ahlströms Konditori AB. För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Göteborg då det är tjänsteorten.
Om du letar efter en spännande karriär inom konditoribiträde-branschen, har Wiktor Ahlströms Konditori AB just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Här är chansen att bli en del av Wiktor Ahlströms Konditori AB och jobba som konditoribiträde! Ansök senast lördag den tjugoåttonde februari 2026.
Ahlströms konditori grundades 1901 och har sedan dess varit ett begrepp i Göteborg. Till oss har många generationer göteborgare vallfärdat genom åren för att smaka färska bakverk och smörgåsar av högsta kvalité. Helt enkelt för att få det där lilla extra! Allt produceras för hand, av de bästa råvaror, på våningen ovanför konditoriet. Idag består vi av 23 medarbetare. Vi är stolta över vår hantverkstradition och är måna om att föra den vidare.
Nu söker vi dig som vill jobba extra varannan helg och vid behov från våren och framåt samt arbeta under sommaren hos oss. Tjänsten är perfekt för dig som studerar och behöver lite extra pengar vid sidan av studierna. Vi söker främst någon som är ute efter ett långsiktigt extrajobb vid sidan av studierna och som vill fortsätta jobba hos oss även efter sommaren.
Som person är du positiv, ansvarstagande och serviceinriktad. Du är inte rädd att ta i när det väl behövs och trivs att arbeta under högt tempo. Att du arbetar medvetet för att varje gäst lämnar butiken nöjd är en förutsättning. Ett leende på läpparna och ett glatt humör kommer man alltid långt med! Du förväntas även vara en god arbetskamrat och bidra till en trevlig arbetsmiljö.
Du har tidigare erfarenhet av försäljning och service. Dock lägger vi störst vikt vid personlig lämplighet och hur du skulle passa in med resten av vår härliga personal.
Arbetet innefattar försäljning av bröd, bullar, tårtor och allt som hör ett konditori till. Även diskarbete, servering över disk, kassahantering samt en del lättare matlagning förekommer.
Arbetstiderna är varannan helg samt extra vid behov på vardagar. Tiderna är varierande efter butikens öppettider (se hemsidan för öppettider).
Skicka ditt CV och personliga brev till jobb@ahlstromskonditori.se
Urval sker löpande och anställning kommer att tillsättas så fort som möjligt. Tveka därför inte att maila in ditt CV och personliga brev redan nu.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Företagsnamn | Wiktor Ahlströms Konditori AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Organisationsnummer | 5565247789 |
| Typ av anställning | Behovsanställning |
| Yrke | Konditoribiträde |
| Yrkesområde | Hotell, restaurang, storhushåll |
Wiktor Ahlströms Konditori AB söker en person till denna tjänst som konditoribiträde med placerings i Göteborg. Om det låter intressant att arbeta som konditoribiträde hos Wiktor Ahlströms Konditori AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-28.
Källa: Arbetsförmedlingen
Inre Kraft i Norr AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Luleå.
2026-01-19
Mer infoFrösunda Personlig Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Malmö.
2026-01-14
Mer infoBetter Business Sweden AB söker fem personer till tjänsten som anonym konsument i Örebro.
2026-01-15
Mer info