Ta första steget in i bank och finans – Konsultuppdrag i Göteborg

Publiceringsdatum: 2025-12-30

Är du på jakt efter en karriär inom administration, ekonomi, juridik? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos Amendo Bemanning & Rekrytering AB genom att arbeta som privatekonomisk rådgivare. Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Göteborg som är tjänsteorten.

Om du är intresserad av en karriär inom privatekonomisk rådgivare, ta en titt på den lediga tjänsten som Amendo Bemanning & Rekrytering AB erbjuder för att se om det är en matchning. Har du vad som krävs för att arbeta som privatekonomisk rådgivare hos Amendo Bemanning & Rekrytering AB? Ansök innan söndag den tjugoåttonde juni 2026 och ta reda på det!


Jobbannons

Arbetsbeskrivning Vill du ta första steget in i bank- och finansbranschen? Hos Amendo får du möjlighet att bygga värdefull erfarenhet och utvecklas i spännande uppdrag hos några av Sveriges mest välkända aktörer – från storbanker till finansiella bolag i tillväxt. Denna annons är för kommande möjligheter inom bank och finans.

Vi söker dig som är i början av din karriär och vill arbeta som konsult i roller som exempelvis:

  • Kundtjänst inom bank

  • Skadereglerare

  • Inkassorådgivare

  • KYC/AML-analytiker

Som konsult hos oss får du chansen att lära dig branschen, utveckla din kompetens och skapa ett nätverk som öppnar dörrar för framtiden.

Kvalifikationer och egenskaper Vi tror att du:

  • Har en relevant utbildning eller erfarenhet från service, administration eller ekonomi

  • Är noggrann, ansvarstagande och trivs med att arbeta strukturerat

  • Har god kommunikativ förmåga och gillar att samarbeta

  • Är nyfiken på bank- och finansbranschen och vill utvecklas

Tidigare erfarenhet från branchen är meriterande.

Detta får du som konsult på Amendo Vår största tillgång är våra kollegor! För att göra ett bra jobb hos våra kunder är det viktigt att du trivs hos oss. Som konsult på Amendo får du en trygg, engagerad och stöttande arbetsgivare med ett välkänt varumärke. Du får även en branschkunnig och närvarande Talent Consultant Manager som du alltid kan vända dig till.

Som konsult går du ut på uppdrag hos våra kunder och hjälper dem under ett projekt, ett tidsbegränsat behov eller när de av annan anledning behöver stötta upp verksamheten med erfaren kompetens. Våra konsultuppdrag kan vara både längre och kortare - och ibland finns även möjligheten att bli överrekryterad till kundföretaget.

Att arbeta som konsult ger dig möjligheten att bygga på din erfarenhet, utveckla ditt nätverk och lära känna olika företag och branscher. Du har ofta en mer flexibel arbetsbeskrivning med möjlighet till nya utmaningar och uppgifter. Det gör att du ständigt utvecklar din kompetens, erfarenhet samt kommunikations- och samarbetsförmåga.

Som vår konsultkollega får du tillgång till vår förmånsportal Benify. I denna portal kan du nyttja ditt friskvårdsbidrag och ta del av fina erbjudanden samt rabatter på olika tjänster och varor.

Om Amendo Amendo är en av Sveriges ledande aktörer inom bemanning och rekrytering med en tydlig inriktning mot ekonomi, bank, finans och försäkring. Vi är ett expansivt bolag med kontor i centrala Stockholm, Göteborg, Malmö, Sundsvall och Örnsköldsvik.

Följ oss gärna på Linkedin, Instagram, Facebook och TikTok!

Amendo är en del av Amendo Group som har arbetat med framtidens kompetens sedan 2001. I koncernen ingår även Lagotto Executive Search & Interim och Amendo Tech.

Frågor och kontakt Vid frågor och funderingar är du välkommen att kontakta Amendos Talent Acquisition Manager Mathilda Carlbom på mathilda.carlbom@amendo.se.

Om jobbet

Antal tjänster1
FöretagsnamnAmendo Bemanning & Rekrytering AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer5566168687
Typ av anställningBehovsanställning
YrkePrivatekonomisk rådgivare
YrkesområdeAdministration, ekonomi, juridik

Ansökan

Amendo Bemanning & Rekrytering AB söker en person till denna tjänst som privatekonomisk rådgivare med placerings i Göteborg. Om det låter intressant att arbeta som privatekonomisk rådgivare hos Amendo Bemanning & Rekrytering AB skickar du in din ansökan senast 2026-06-28.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

CE-förare till fjärr- och bulkkörningar – Extraarbete från Jordbro

Agil arbetskraft Sverige GF AB söker en person till tjänsten som fjärrbilsförare i Haninge.

2025-12-23

Mer info

Cirkelledare Yoga och Qigong, Nyköping

Folkuniversitetet Stift Kursverksamheten Vid Sto söker en person till tjänsten som cirkelledare/studiecirkelledare i Nyköping.

2025-12-22

Mer info

Besöksintervjuare Katrineholm- Det perfekta extrajobbet!

Mantle Sweden AB söker en person till tjänsten som intervjuare, opinionsundersökning i Katrineholm.

2025-12-18

Mer info